Kącik "złotych myśli":

„Im mniej ludzie myślą, tym więcej mówią”.

Szkoła tańca nowoczesnego Unique Street Artist w Przemyślu prowadzona przez stowarzyszenie Młodość ze sztuką którego celem jest zaproszenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez taniec taki jak break dance i dancehall oraz inne formy kreatywnej sztuki.

Taniec

ostatnia aktualizacja: czwartek, 19 września 2019r. 8:25:27

Stowarzyszenie w swojej pracy bazuje na sztuce, w tym również na tańcu nowoczesnym. Dlaczego? Ponieważ jest to wyjście w stronę potrzeb i oczekiwań dzisiejszej młodzieży. Zresztą przyznacie sami, że miło jest popatrzeć na ludzi tańczących break dance czy hip hop… Jednak nie tylko z tego powodu…

Taniec i formy muzyczne są przejawem aktywności ruchowej, odgrywają dużą role w życiu każdego człowieka, taniec spełnia funkcję kompensacyjną i korekcyjną, kształtuje prawidłową postawę ciała. Jest skutecznym środkiem zapobiegania, zmniejszania, a nawet likwidowania wad postawy takich jak skolioza, lordoza, kifoza. Stymuluje również psychiczną stronę człowieka. Wspomagają sprawność intelektualną, zmniejszają stan napięć stresowych, dają odprężenie i poprawiają samopoczucie. Ułatwiają też procesy adaptacyjne, wypełniają czas wolny. Kształtują poczucie własnej wartości, pewność siebie, samodzielność. Polecane są, jako świetna forma rekreacji ruchowej przynosząca radość, zadowolenie i zabawę, co jest ważne przy zmęczeniu i przeciążeniu umysłowym.

Ruch przy muzyce pozytywnie działa na biologiczną sferę człowieka układ krążenia, oddechowy, dokrewny, nerwowy, mięśniowy i kostno– stawowy. Wpływa na wiele funkcji fizjologicznych. W okresie dojrzewania i wzrastania, przyczynia się do korzystnych zmian w gospodarce hormonalnej i enzymatycznej gruczołów dokrewnych. Pobudza wydzielanie niektórych gruczołów dokrewnych, a zwłaszcza endomorfin mających wpływ na odczucia radości, zadowolenia i lekkości. Zwiększa też odporność organizmu na niesprzyjające warunki zewnętrzne środowiska.
Taniec jako rodzaj aktywności ruchowej kształtuje sprawność motoryczną, prowadząc do harmonijnego rozwoju organizmu. Angażowane są wszystkie partie mięśniowe i stawy, co ma wpływ na poprawę struktury mięśniowej, oraz zwiększenie ruchomości w stawach.

Ma to znaczenie w uzyskaniu stabilizacji układu kostnego. Rozwijane i doskonalone są zdolności motoryczne jak gibkość, szybkość, skoczność, zwinność i wytrzymałość.
Taniec jest skutecznym sposobem kształtowania precyzji ruchów. Ruch taneczny wywodzący się z różnych gestów ludzkich prowadzi do kształtowania nawyków ruchowych wyraźnie określonych pod względem rysunku przestrzennego, dynamiki i czasu trwania ruchu.

W najbardziej jednak ewidentny sposób taniec kształtuje rytmiczność ruchów człowieka. Rytmicznością ruchów nazywamy zdolność do porządkowania, organizacji ruchów w określone stosunki czasowe. Cecha ta jest fundamentem sprawności ruchowej, gdyż ruchy człowieka są zjawiskiem czasowym, mają określone następstwa i przebiegają w określonym czasie. Walory sprawnościowe kształtowane przez taniec to także takie cechy ruchu ludzkiego, jak lekkość, sprężystość, obszerność ruchu, gibkość, płynność, skoczność. Szczególnie jednak istotnym zjawiskiem jest jedność tańca jako czynności ruchowej z doznaniami estetycznymi, z towarzyszącym mu zawsze w mniejszym lub większym stopniu elementem artyzmu i związanymi z nim przeżyciami. Taniec pozwala na twórcze wypowiadanie się człowieka poprzez ruchy ciała, pozwala na improwizację ruchową, gdyż wszelkie kroki, figury i układy taneczne zostawiają zawsze duży margines dowolności ruchowo - wyrazowej.

W Stowarzyszeniu działają dwie grupy taneczne. Mimo, że obie prezentują taniec nowoczesny, to jednak zupełnie odmienne jego style. Jedni wyciskają siódme poty doskonaląc technikę break dance, zaś drudzy c-walka.
Żeby wszystko było jasne, poświęćmy kilka słów na wyjaśnienie skąd te tańce pochodzą i na czym polegają. Spróbujemy również pokrótce napisać o samych tancerzach i grupach, które tworzą.

Breakdance (inne nazwy: break, breaking, bboying, breakdancing) to rodzaj tańca, wymagający dobrych predyspozycji fizycznych, kondycji oraz wysokiego poczucia rytmu. Osoba tańcząca breakdance to b-boy/biboj (mężczyzna) lub b-girl/bigerl (kobieta). Taniec ten narodził się w 1969 roku w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku. Polega on na wykonywaniu ewolucji akrobatycznych, połączonych z rytmicznym tańcem, tworząc w ten sposób nierozerwalną całość.

Unikal Family to ekipa, która „robi cuda” opisane wyżej. Powstała w 2002 roku w wyniku połączenia dwóch formacji. Początkowo grupa nazywała się ”Fast Move Crew”, a członkami jaj był Mareczek, Kucyk, Wołek, Siwy i Orzech. Grupa bierze czynny udział w różnego rodzaju zawodach i pokazach na terenie całej Polski, ma mniejsze i większe osiągnięcia. Najważniejsze z nich Kontrola Stylu w Krakowie, Podwójne Uderzenie w Rabce Zdrój, Otwarte Mistrzostwa Rzeszowa, Bochnia 2004.
Po tych zawodach narodził się pomysł stworzenia jednej ekipy z ludźmi z Rzeszowa, Jasła, Krosna i Przemyśla. Od tego momentu wszyscy razem występują na zawodach pod wspólna nazwą „UNIKAL FAMILY CREW”.
W czasie kilku lat działalności skład się niejednokrotnie zmieniał. Obecnie członkami ekipy są : Emez, Krasnal i Sokół z Rzeszowa, Braja i Fasola z Krosna, Kucyk, Wołek, Orzech, Sprana, Młody (Nyga) i Stachu (SLS) z Przemyśla.
Członkowie składu Emez, Krasnal, Sokół, Wołek i Orzech są instruktorami tańca nowoczesnego (Break Dance, New Style, Funky Styl). Sokół prowadzi własną szkołę tańca. Wołek z Orzechem w ramach pracy Stowarzyszenia otworzyli szkołę tańca nowoczesnego „Unique Street Artist” w Przemyślu.
Unikal Family Crew od dwóch lat organizuje własne zawody jako integralna część Stowarzyszenia „Młodość ze Sztuką” o nazwie BBOY ORIGINALLY. Ekipa uczestniczy także w JAM-ach Hip Hopowych organizowanych przez Wake Up Adina Crew (Jarosław), koncertach Hip Hopowych czy różnego rodzaju imprezach charytatywnych i promujących miasto, jak i eksperymentach teatralnych przy współpracy z Teatrem „Zawieszeni”.

C-walk, znany również jako Crip Walk to rodzaj poruszania się, chodu, który utworzył się we wczesnych latach 90-tych w Compton, biednym przedmieściu Los Angeles w Kalifornii. Był on wykonywany jedynie przez członków gangu "Crips".
Dopiero w późnych latach 90-tych został rozpowszechniony. Po raz pierwszy publicznie wykonał go raper Ice-Cube w 1988r na scenie podczas jednego ze swoich koncertów, a stał się bardzo popularny, gdy raper Xzibit w swoim teledysku "Get Your Walk On" zatańczył Crip Walk.
Taniec ten można również zobaczyć w teledysku Snoop Dogga "Drop It Like It's Hot" oraz w niemal każdym teledysku z udziałem WC z Westside Connection, np. "The Streets".

Obecnie jest już przekształcony w taniec. Można wyróżnić trzy rodzaje tego stylu tanecznego:

  • Crip Walk - Powolne, dokładne i mało widowiskowe ruchy.

  • Clown Walk - Najpopularniejszy styl, ruchy szybkie i widowiskowe. Wiele osób dodaje do tego stylu swoje własne kroki czyniąc go wyjątkowym.
    Pojawia się Beatriding, czyli umiejętność akcentowania dźwięku werbli odpowiednimi krokami.

  • Crown Walk - Styl szybszy od cripa, ale wolniejszy od clowna. Najdokładniejszy ze wszystkich stylów. Nakłada się w nim nacisk na styl.

Grupa trenująca te „wygibasy”, o których jest wyżej… Zresztą o sobie napisali sami.

„Spotkaliśmy się 17 października 2008 roku. Osiem nieznajomych sobie osób. Jedna pasja, jedna rzecz, jedno zainteresowanie, które potrafi połączyć ludzi na długi czas.

Początki były ciężkie, nie mieliśmy miejsca by ćwiczyć, rozwijać swoje nowe zainteresowanie. Dzięki uprzejmości kilku osób udało nam się zorganizować pomieszczenie w LOK-u. Przebywaliśmy tam kilka miesięcy. Treningi odbywały się cztery razy w tygodniu po dwie godziny. Niestety warunki nie pozwalały nam tam dalej pozostać. Zostaliśmy przygarnięci przez Stowarzyszenie „Młodość ze Sztuką”. Dostaliśmy, za darmo, czas na sali treningowej, koszulki oraz wiele możliwości, za co szczerze dziękujemy. Uradowani i pełni zapału wzięliśmy się do ciężkiej pracy aż pewnego dnia na treningi zaczęło uczęszczać około 20 osób. Niestety różne pobudki sprawiły, że pomniejszyło się nasze grono.

TWT (Twierdza Walk Team) obecnie liczy pięć osób. Utrzymujemy kontakty także z walkerami z innych miast, takich jak Rzeszów, Jarosław. Bierzemy udział w różnych wyjazdach, spotkaniach, meetingach.

Spotykamy się także ze sobą poza treningami. Treningi nie są obowiązkowe traktujemy je jako przyjemność a nie przymus, panuje na nich przyjazna i miła atmosfera.

Poza zajęciami jesteśmy całkiem normalnymi osobami. Jedni uczęszczają do szkoły, inni pracują, studiują. Przedział wiekowy w naszej grupie to od 16 do 23 lat.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a by przyłączyć się do nas, zapraszamy na trening w każdy wtorek i czwartek o godz. 18:30 w siedzibie Stowarzyszenia”.

Cóż można dodać… Chyba tylko tyle, że serdecznie zapraszamy na zajęcia z tańca nowoczesnego!!!


powrót do strony głównej

flamenco salsa walc towarzyski swing foxtrot wózkach electro dancehall lekcje pracownia indywidualne pasadoble caribbean blaszak pierwszy prywatne twist hip-hop dodatkowe użytkowy przemyśl samba nowoczesnego reggateon ludowe latyno disco jive kurs 37-700 locking zumba balet pozaszkolne merengue młodzieży boogie-woogie szkoła charleston tango blues bocwa kurs-tańca quickstep studio zajęcia-taneczne chillout rumba breakdance tańca cha-cha angielski par dzieci rock'n'roll argentyńskie funk roboting bachata zajęcia popping akrobatyka-przemyśl akrobatyka regionalne tango kmiecie pozalekcyjne kizomba

Młodość ze sztuką ul.Wyb. Ojca Św. Jana Pawła II 70, 37- 700 Przemyśl tel. 16 6707673 e-mail: mlodosc.zesztuka@onet.eu
KRS: 0000315651 | REGON: 180376725 | NIP: 795-245-97-49 | BGŻ S.A. O/Przemyśl NR KONTA: 71 2030 0045 1110 0000 0159 9230