Kącik "złotych myśli":

„W projekcie realizacja poszczególnych części zostały podzielone na jeszcze mniejsze części i przydzielone według możliwości, odpowiedzialności oraz zdolności co bardzo ułatwiło i odciążyło główne osoby odpowiedzialne za projekt”.

Szkoła tańca nowoczesnego Unique Street Artist w Przemyślu prowadzona przez stowarzyszenie Młodość ze sztuką którego celem jest zaproszenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez taniec taki jak break dance i dancehall oraz inne formy kreatywnej sztuki.

Dwa słowa o fotografii amatorskiej...

dodano: piątek, 1 lipca 2016r. 7:51:08

„Chciałbym raz wreszcie być zrozumiany należycie: wołam nie o kapliczki wtajemniczonych w piękno, nie o panteony sztuki przez wielkie "S", lecz po prostu o rozszerzenie i pogłębienie abecadła estetyki, zepchniętego na szary koniec przez przerost technicznej makulatury.” Tak o malowaniu światłem pisał ongiś wielki mistrz polskiej fotografii Jan Bułhak. Myślę, że te słowa dzisiaj w dobie „Photoshopa” są jak najbardziej trafne. Parafrazując słowa piosenki ...coraz więcej fotografów coraz trudniej o oryginał, wielu stara się upiększać swoje kadry od lekkiego podmalowania do w skrajnym przypadku nierzadko zmiany całej treści zapisanego na karcie obrazu. Pozostaje zadać pytanie czy o to chodzi ? Czy takie zabiegi w photoshopie nie zbliżają zdjęć do tzw. kiczu? Na tak postawione pytania odpowiedź może być tylko jedna – tak.

Nie chodzi mi tutaj o zabiegi takie jakie kiedyś można było wykonać na powiększalniku, ale o takie które zdecydowanie zmieniają fotografowany obraz i w rezultacie oszukują widza a jednocześnie usprawiedliwiają lenistwo fotografującego. Etyka fotografa o której kiedyś dyskutowano często wymarła. To co kiedyś w fotografii było nie do przyjęcia staje się dziś normą – przepalone biele, krosowane barwy. Fotografia cyfrowa pozbawia fotografujących myślenia - strzela się setki zdjęć wybiera jedno. Czy naprawdę technika nie przeszkadza fotografowi w uzyskaniu dobrych estetycznie kadrów? Kiedy widzę kadry z pododawanymi piorunami lub podmalowanym niebem - aby z pogodnego dnia dostało charakteru burzowego lub sielskie zdjęcia Bieszczadzkich Połonin podrasowane na koniec świata czy nuklearny holokaust – zaczynam się zastanawiać czy osoba, która tworzy te obrazy jest emocjonalnie zrównoważona czy też chce zaistnieć za wszelką cenę.

Cytując naszego przemyskiego fotografika Waldka Sosnowskiego „Fotograf musi przewidywać co się może wydarzyć, mieć intuicję, gdzie się ustawić, umieć "zawalczyć" o dobre ujęcia” – musi cały czas myśleć co chce pokazać i jak tego dokonać i wtedy dopiero może zaistnieć tworząc dobre kadry. Oczywiście Photoshop jest dla ludzi, ale wódka i papierosy też produkowane są dla ludzi... Wybór należy do Ciebie.

Stowarzyszenie Młodość ze sztuką organizując wystawy młodym twórcom nie tylko jest mecenasem inwestując w ich twórczość, ale także stara się zaszczepić w młodych fotografach określoną estetykę fotografii, styl i etykę. Wszystkie wiodące konkursy fotograficzne kierują się tymi samymi zasadami, a prace nie mieszczące się w tym kanonie są dyskwalifikowane. Jeżeli komuś z nami po drodze to zapraszamy jeżeli nie to... do zobaczenia kiedyś. Miały być tylko dwa słowa o fotografii... i znów się rozgadałem. Przepraszam.

Młodość ze sztuką ul.Wyb. Ojca Św. Jana Pawła II 70, 37- 700 Przemyśl tel. 16 6707673 e-mail: mlodosc.zesztuka@onet.eu
KRS: 0000315651 | REGON: 180376725 | NIP: 795-245-97-49 | BGŻ S.A. O/Przemyśl NR KONTA: 71 2030 0045 1110 0000 0159 9230